Otwarty i zamknięty ŁAŃCUCH KINEMATYCZNY – ZALETY I WADY

Witajcie dzisiaj krótko i przystępnie o łańcuchach kinematycznych oraz ich zaletach i wadach.

Co musisz wiedzieć o łańcuchu kinematycznym człowieka?

Nasze ciało składa się z wielu ogniw- stawów, które wspólnie tworzą łańcuchy kinematyczne i umożliwiają nam wykonywanie konkretnych ruchów w różnych płaszczyznach. Ćwiczenia na siłowni jak i każdą czynność, którą wykonujemy na co dzień możemy podzielić na pracę w zamkniętym, otwartym oraz częściowo zamkniętym łańcuchu kinematycznym w zależności od tego jaką swobodę ruchu posiadają nasze końcowe ogniwa- ręce oraz nogi.

Zamknięty łańcuch kinematyczny występuje, gdy nasze pracujące kończyny są ustabilizowane lub gdy napotykają tak duży opór, którego nie są w stanie pokonać i mają ograniczony zakres ruchu. Przykładami takiej pracy mogą być: ćwiczenia ze sztangą (np. wyciskanie, przysiady, martwy ciąg) pompki, podciąganie na drążku z taśmą pod nogami, ćwiczenia z taśmami TRX itd.  

Zamknięty łańcuch kinematyczny

Największą zaletą ćwiczeń w zamkniętym łańcuchu kinematycznym jest ustabilizowana pozycja, która sprawia, że wykonywanie ruchów jest bezpieczne i łatwe w wykonaniu. Dlatego osoby, które mają problemy z danymi ćwiczeniami powinny zacząć od treningu w zamkniętym łańcuchu. Przykładowo jeśli mamy problemy z przysiadami możemy trzymać się drabinki lub ściany, dzięki czemu nasz łańcuch kinematyczny będzie całkowicie zamknięty a nasza postawa ustabilizowana. Ten typ pracy angażuje również większość naszych mięśni, przez co możemy podnosić większe ciężary i generować większą siłę niż w otwartym łańcuchu kinematycznym.

Minusem takiej pracy jest bardzo często brak możliwości treningu każdej kończyny osobno, więc jeśli mamy dysproporcje mięśniowe to będziemy je pogłębiać, ponieważ mocniejsze ogniwo będzie przejmowało pracę słabszego.

Ze względu na bezpieczeństwo, ćwiczenia w zamkniętym łańcuchu kinematycznym polecane są w początkowej fazie treningu osobom po kontuzjach, starszym oraz początkującym lub słabo skoordynowanym.

 

Otwarty łańcuch kinematyczny występuje, gdy nasze ręce lub nogi są swobodne oraz są w stanie pokonać napotkany opór zewnętrzny. Przykładami takiej pracy jest: trening ze sztangielkami (np. wyciskanie, uginanie ramion, wiosłowanie, martwy ciąg), podciąganie na drążku, przysiady na jednej nodze, uginanie/prostowanie nóg na maszynie, ciosy i kopnięcia w powietrze, rzuty itd.  Na co dzień  kończyny górne wykonują przede wszystkim pracę w otwartym łańcuchu kinematycznym, natomiast kończyny dolne bardzo rzadko. Zatem, jeśli zależy nam na funkcjonalności treningu warto wziąć to pod uwagę. 

Otwarty łańuch kinematyczny

Minusem ćwiczeń w otwartym łańcuchu kinematycznym jest angażowanie małej ilości grup mięśniowych oraz niestabilność pozycji, co może sprawiać problemy osobom początkującym i być przyczyną urazów, przy źle dobranym obciążeniu lub zbyt niestabilnej pozycji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Częściowo zamknięty łańcuch kinematyczny występuje, gdy nasze kończyny wykonują ruch zarówno w otwartym jak i zamkniętym łańcuchu kinematycznym. Przykładem takiego zjawiska jest: chód, bieg, wyskoki, wchodzenie po schodach, uderzenia i kopnięcia w worek treningowy itp. Nasze kończyny dolne najczęściej pracują w takim łańcuchu, więc jeśli zależy nam na funkcjonalnym treningu nóg warto wykonywać trening metodą plajometryczną. Najczęściej wykonywanym ruchem w tym łańcuchu jest chód, gdzie wraz ze wzrostem prędkości poruszania się zwiększa się czas pracy w łańcuchu otwartym, a zmniejsza w łańcuchu zamkniętym. Dlatego lepiej i bezpieczniej jest zacząć rozgrzewkę od spokojnego chodu niż od biegu.

Częściowo zamknięty łańcuch kinematyczny

 

Zastosujcie te wiedzę we swoich treningach a na pewno podniesiecie ich standard na wyższy poziom!

Zobaczcie mój porzedni artykuł i wypatrujcie kolejnej dawki kulturalnej wiedzy!

8 sposobów na zmianę intensywności ćwiczeń

 


Autor: Aleksander Zakarczemny

Korekta: Piotr Jańczyk

www.kulturasportu.pl

 

ZAPRASZAM NA YOUTUBE i serię V-Logów z planem treningowym

 

Dodaj komentarz