Jak utrzymać formę podczas urlopu? Sport, Surfing, Przygoda!

16 września 2015 By kulturasport.nazwa.pl

Jedną z możliwości utrzymania wypracowanej formy na wakacjach jest spróbowanie swoich sił na desce surfingowej. Przetestowaliśmy to na własnej skórze w te wakacje na Sri Lance. Surfing większości kojarzy się z Amerykańskimi Filmami i Kalifornią, na zdjęciach oraz filmach wygląda na łatwy sport.

Rzeczywistość jest trochę inna. Początkujący ma przed sobą dość długą drogę. Najpierw ćwiczy się technikę wstawania na „sucho na plaży”. Następnie przez dłuższy czas łapie się tzw. „white water” czyli pianę niedaleko od brzegu. Dopiero gdy opanuje się wstawanie do perfekcji na białej wodzie można podjąć pierwsze próby wstawania na prawdziwej fali często nazywanej „green wave”. Surfing to kombinacja równowagi, siły, wytrzymałości oraz znajomości fal. Wytrwałość się opłaca gdyż uczucie złapania fali jest niesamowite i jedyne w swoim rodzaju. Ale wróćmy do Sri Lanki.
Dlaczego właśnie ta wyspa a nie inna? Otóż Sri Lanka leży na Oceanie Indyjskim. Docierają do niej fale prosto z Antarktydy. Woda ma średnio 27 stopni Celsiusza, temperatury między 30 a 40 stopni a na wyspie znajduje się prawdziwa dżungla! Nas to przekonało. Tak więc z krótką przesiadką w Abu Dhabi dostaliśmy się na tą Rajską wyspę. Na surfing dojeżdżaliśmy miejscowym środkiem transportu: TUK Tukiem.

Po drodze zdarzało nam się zobaczyć słonie, małpy, pawie oraz bawoły. Sri Lankę zamieszkuje bardzo dużo gatunków zwierząt. Nie brakuje też niebezpiecznych okazów takich jak jadowite pająki, węże czy komary. Dobrze przeczytaliście komary! W Polsce są niegroźne natomiast w tropikach mogą przenieść malarie czy dengę. Postanowiliśmy się chronić repelentem ze środkiem Deet. Jest to środek, przetestowany przez armię Amerykańską w Wietnamie. Jednakże budzi dużo kontrowersji, gdyż nieduża ilość może stopić zegarek czy ubrania. Jednakże skutecznie odstrasza komary. My wybraliśmy mniejsze zło i komary trzymały się z daleka. Mówiąc o Sri Lance nie można zapomnieć o herbacie. Cejlońska herbata jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Przetestowaliśmy i potwierdzamy. Smak świeżej herbaty bez żadnych domieszek oraz widoki pól herbacianych są powodem dla, którego każdy powinien odwiedzić tą magiczną wyspę.

Wracając do Surfingu, sport ten powoduje ogromną pracę całego ciała. Leżąc na desce i wiosłując rękami angażujemy plecy , obręcz barkową i ramiona. Utrzymanie zadartej głowy i oderwanej klatki piersiowej od deski wymaga pracy izometrycznej praktycznie całej tylnej taśmy mięśniowej. Spływanie fal angażuje nogi, rozwija naszą równowagę i mięśnie głębokie.

Podsumowując, surfowanie możemy zaliczyć do treningu całego ciała. W przybliżeniu spalamy 300 kcal spędzając godzinę w wodzie( jest to zależne od panujących warunków i temperatury wody). Co więcej jest to sport, który pozwala na bliski kontakt z naturą. Warto też zaznaczyć psychiczny aspekt przebywania w oceanie z deską surfingową. Skupiamy się wtedy tylko na tu i teraz, analizujemy fale i spoglądamy głęboko w ocean czekając na tą, którą zdecydujemy się łapać. Uważamy, że jest to świetna forma wyciszenia i oczyszczenia naszego umysłu ze smutków i trosk. Dowodem na to, że surfing rozwija wakacyjną formę jest pomiar na Tanicie, urządzeniu, które bada poziom tkanki mięsniowej i tłuszczowej w naszym organizmie, przed i po tripie.

Na Sri Lance udało nam się przez 10 dni łapać fale i doskonalić technikę.

ZOBACZ VLOG ZE SRI LANKI !


Piotrek Jańczyk – Trener Personalny Katowice

www.kulturasportu.pl

Wytwarzanie energii w naszych mięśniach – Drogi pozyskiwania paliwa ATP

k
sport kultura górzyca
kultura grecka sport
kultura i sport grójec
kulture sport huelva
kultura i sport żywiec
kultura i sport w 2 rzeczypospolitej
kultura i sport trzebnica
centrum kultury sportu i turyultura sportu instagram
kultura sportu xxi wieku
kultura sportu
kultura fizyczna a sport
kultura a sport chomutov
kultura a sport
kultura a sport chomutov s r o
kultura a sport cz
kultura a sport liberecka
kultura sport i duszpasterstwo osób niesłyszących
kultura es sport utalvany
culture et sport bayonne
kulture sport eklektika
culture et sportstyki w kalwarii zebrzydowskiej

centrum kultury sportu i rekreacji w tłuszczu
ośrodek kultury sportu i rekreacji w świeciu
centrum kultury sportu i promocji gminy pleśna
ośrodek kultury sportu i aktywności lokalnej w miejskiej górce
ośrodek kultury sportu i turystyki w gminie puck
kultura i sport w ii rp
kultura a sport jirkov
centrum kultury sportu kalwaria zebrzydowska
kultura sport ljubav
sport kultura masowa
fundacja kultury sportu prawobrzeże szczecin
kultura fizyczna sport pod red zbigniewa krawczyka
fundacja kultury sportu prawobrzeze
centrum kultury sportu pruszcz gdański
sport kultura rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych
sport kultura rekreacja i turystyka
wydział kultury sportu rzeszów
centrum kultury sportu skawina
kultura s sport chomutov
sport kultura turystyka
biuro kultury sportu turystyki i spraw społecznych wałbrzych
centrum kultury sportu turystyki i biblioteka w gniewinie
centrum kultury sportu turystyki i rekreacji w bojanowie
kultura i sport u beranama
centrum kultury sportu w postominie
ośrodek kultury sportu w cieplewie
centrum kultury sportu w skawinie
kultura i sport 2 rp